Ból kręgosłupa jest nam dobrze znany, ale najczęściej niwelujemy go jedynie doraźnie, korzystając ze środków przeciwzapalnych i przeciwbólowych. Ta metoda sprawdza się jedynie na krótko, na pewno nie zwalczy przyczyny dolegliwości bólowych trwale.
Zaleca się, by każdy przewlekły ból kręgosłupa zawsze został diagnozowany przez specjalistę. Polacy mają niestety tendencję do bagatelizowania objawów choroby, a do ortopedy wybierają się najczęściej w sytuacji, kiedy problem uniemożliwia im już normalne funkcjonowanie. Pamiętajmy jednak, że im szybciej rozpocznie się leczenie, tym skuteczne metody zwalczania bólu będą bardziej skuteczne, a przy tym nieinwazyjne. Już w zaawansowanym stadium niezbędna jest bardzo często ingerencja chirurga. Właśnie dlatego zaleca się natychmiastową wizytę u specjalisty, który zaleci bezpieczne, zawsze indywidualne zabiegi, jak fizykoterapia. Warszawa posiada co najmniej kilka profesjonalnych klinik, w których takie można z powodzeniem realizować.
Bezpieczne zabiegi, które zwalczają ból
Wszystkie zabiegi na ból kręgosłupa muszą być dopasowywane indywidualnie. Wiele zależy przecież od przyczyny dolegliwości, stadium choroby czy ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Nie zaleca się działania na własną rękę, bez konsultacji z lekarzem ortopedą. Wszystkie profesjonalne zabiegi, nawet te nieinwazyjne, ale z zakresu ortopedii, to rehabilitacja sportowa. Warszawa ma do dyspozycji kilka świetnych klinik o takiej specjalizacji.
Z reguły najpierw zaleca się zabiegi wzmacniające, ale jednocześnie niwelujące ból, by szybko ulżyć pacjentowi. Szereg z nich może być łączona w całościową terapię. Co ważne, rehabilitacja zawsze musi odbywać się regularnie, w równych odstępach czasu, by mogła przynieść zamierzone rezultaty.
Świetnie sprawdzają się masaże oraz gimnastyka korekcyjna. Zaleca się też krioterapię, ultradźwięki, laseroterapię. Ich natężenie zostaje dopasowane do potrzeb chorego. Ich skuteczność można wzmacniać kompresami gorącymi bądź chłodzącymi i kąpielami relaksacyjnymi, również w warunkach domowych.
Dopiero kiedy zabiegi nie pomagają, a choroba nawraca albo kiedy stan pacjenta wymusza zastosowanie inwazyjnych metod leczenia, wykorzystuje się operację chirurgiczną. Ta jest jednak zawsze ostatecznością.