stan skóry

Zmęczenie, stres, przypadłość i zdecydowanie innych czynników jest wysokich na twarzy praktycznie „gołym okiem”. Skóra staje się szara, pozbawiona blasku, a pod oczami pojawiają się zasinienia. Jak zregenerować cerę i uodpornić ją na działanie niższych temperatur?

Szara cera – skąd się bierze?

Zmęczona skóra, ziemista cera i wykwity są odzwierciedleniem:
•ogólnego stanu zdrowia – przemęczenia, stresu, niewyspania,
•choroby organizmu, np. uczuleń na dany kosmetyk, pożywienie, zakażenia środowiska oraz dolegliwości zakaźnych, zaburzeń hormonalnych lub metabolicznych. Alergeny wpływają na skórę, pozostawiając na niej wykwity, obrzęk, rumień, wysypkę, wypryski, wrzody, pokrzywkę itp.
Jeśli sygnały na skórze utrzymują się większy czas, warto udać się na konsultację lekarską. Gdy okaże się, że szara cera jest dobrą z reakcji chorobowych organizmu, należy mieć się wskazań lekarskich.

Jak pielęgnować skórę?

Gdy lekarz wykluczył przypadłość, zmęczona twarz może oznaczać błędy w pielęgnacji i trybu życia. Warto zacząć od właściwego pamiętania o skórze: oczyszczania, tonizowania i nawilżania. Nawilżanie jest ważne niezależnie od pory roku i typu cery. Do utrzymania sprężystości skóry niezbędna jest woda, jaka jest nawet 10-15% składu skóry. Warto zatem zaopatrzyć się w kosmetyki, które odbudowują uszkodzoną barierę naskórka i zapobiegają utracie wody z powierzchni skóry. Zalecane jest unikanie kosmetyków zawierających alkohol, bo bardzo wysuszają skórę.

Sposoby na piękną cerę

Mimo że nie mamy planu na każde elementy wywołujące zły stan skóry, (np. geny lub klimat, w którym się znajdujemy), jednak możemy wprowadzić zdrowe zwyczaje:
•okładanie kostkami lodu – pozwala nawilżyć skórę od zewnątrz i ujędrnić ją,
•ograniczenie wystawiania skóry na promieniowanie słoneczne – UVA i UVB powodują starzenie świetlne i ryzyko wystąpienia nowotworu skóry,
•dbanie o odpowiedni poziom hormonów – u kobiet wraz z wiekiem pojawia się deficyt żeńskich hormonów płciowych (estrogenu i progesteronu), co skutkuje osłabieniem sprężystości skóry,
•prowadzenie prawidłowego stylu życia – właściwe żywienie, przyswajanie potrzebnych witamin i minerałów, sport, dbanie o czystość psychiczną.

skuteczne sposoby na poprawę stanu włosów i paznokci

Co robić, by ujędrnić skórę?

Etiologią pogarszania się stanu skóry jest działanie wolnych rodników, czyli atomów i cząsteczek, zmieniających strukturę i pracę białek, lipidów oraz kwasów tłuszczowych. Tenże proces doprowadza do obumierania komórek. Dodatkowo stres oksydacyjny zaburza procesy odnowy komórek.
Można jednak hamować działanie wolnych rodników przez prawidłową dietę, pełną antyoksydantów. Antyoksydanty (przeciwutleniacze) to ścisłe związki, które opóźniają proces starzenia się organizmu i zapobiegają nowotworom.

Regeneracja skóry – dieta

Skóra zaczyna starzeć się już po 25. roku życia, a punkt kulminacyjny osiąga po 45. roku życia. Dieta bogata w witaminę C, E, A również flawonoidy, beta-karoten, selen pomaga zachować dobry stan skóry i hamować oznaki starzenia.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here